مرور کلی برش لیزر مس

تولید قطعات توسط برشکاری لیزر در مجموعه صنعتی برش لیزر یعقوبی به طور گسترده‌ در این صنعت پذیرفته شده است. برش لیزر مزایای مختلفی از جمله انعطاف‌پذیری بالا نسبت به پارامترهای فرآیند و نوع مواد از خود نشان داده و همچنین برای هندسه‌های پیچیده و دارای ابعاد مختلف قابل استفاده است در برش لیزر صفحات فلزی، تنش حرارتی در منطقه‌ای از مقطع برش گسترش یافته و خواص مواد و شرایط برش بر سطح تنش حرارتی تاثیر می‌گذارد.

برش لیزر مس برای استفاده در مجسمه‌سازی، تابلوسازی، وسایل آشپزخانه، کشتی‌سازی، صنعت نفت و گاز و مصارف خانگی و بسیاری دیگر از مصارف صنعتی کاربرد دارد. استفاده از دستگاه‌های برش لیزر برای برش با دقت و باکیفیت قطعات فلزی از جمله برش مس کار را برای سازندگان قطعات فلزی بسیار راحت کرده است. برش لیزر مس به این صورت انجام می‌گیرد که قسمت‌های اضافی ورق سوزانده شده، ذوب یا تبخیر می‌شود. برای تمیز در آمدن کار نیز یک موتور وظیفه پخش کردن گاز را به اطراف به عهده دارد. در روش برش مس با لیزر، یک منبع پر توان، نور را به سمت سطح مورد نظر هدایت کرده و کار برش را انجام می‌دهد. به این نکته نیز باید توجه کرد که توان دستگاه بر اساس جنس و ضخامت قطعه می‌تواند تغییر کند.

برش مس با دستگاه لیزر دقت کار را به حد قابل توجهی نسبت به روش‌های سنتی برش فلز بالا برده است. در روش سنتی با ایجاد حرارت بالا اقدام به برش فلز می‌کردند که این امر باعث خمیده شدن فلز می‌شد اما استفاده از روش برش لیزر مس سبب کاهش احتمال خمیدگی ورق مس شده و به این ترتیب دیگر نیازی به عملیات پلیسه‌گیری بعد از انجام برشکاری نمی‌باشد. برش مس با دستگاه‌های لیزر بسیار کم سر و صدا بوده و از امنیت بالایی نیز برخوردار است به حدی که احتمال خطر در کار با این دستگاه صفر است.

مزایای برش لیزر مس

برش مس بوسیله لیزر دارای مزایایی می‌باشد که از آن جمله می‌توان به خلاقیت در طراحی، انعطاف‌پذیری و ایجاد طرح‌های پیچیده، دقت بسیار بالا،  سرعت بالا، قیمت پایین، دقت یکسان در برش‌های تکراری، بالا بودن کیفیت لبه برش، داشتن کمترین ضایعات و پرتی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، انجام برش به شکل سری، تولید هم‌زمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحله‌ای روند تولید قطعات اشاره کرد. حداکثر ضخامت قابل برش با لیزر شش میلی‌متر می‌باشد که بر اساس مقدار سختی فلز ممکن است ضخامت آن تا ۱۰% تغییر پیدا کند این دستگاه‌ها با توجه به مکانیکی نبودن، سرعت بالای برش، کیفیت بالا، قیمت ارزان در تمام جهان با محبوبیت زیادی روبرو شده‌اند. از مزایای دیگر برش مس با لیزر این است که نسبت به روش‌های دیگر کم‌ترین ضایعات و پرتی را دارد، در برش‌های تکراری با دقت یکسانی کار برش انجام می‌گیرد و هیچ‌گونه محدودیتی نیز به لحاظ طرح هندسی برای آن وجود ندارد همچنین استفاده از دستگاه برش لیزر در هنگام برش فلز در ساختار فیزیکی فلز تغییری بوجود نمی‌آورد و همچنین بعد از عملیات برش قطعه، صافی استانداردی را دارا می‌باشد. این سیستم قابلیت بارگیری صفحات را به شکل اتوماتیک دارا می‌باشد و در نتیجه کار با سرعت بالایی انجام می‌شود.

نکات مهم برش لیزر مس

زاویه کونیک: به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.
تولید پلیسه: قطعا هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین‌کاری ثانویه کمتر می‌شود.
کرف (Kerf): کرف در واقع کوچک‌ترین شعاع قابل برش را مشخص می‌کند که وابسته به ضخامت ورق می‌باشد و بهتر است در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال گوشه‌های بسیار تیز باید r ای حداقل معادل با کرف داشته باشد. همچنین حداقل سوراخ‌های قابل ایجاد در ورق‌های فلزی وابسته با ضخامت ورق است. بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد قابلیت برش کانتورهای پیچیده‌تر و دنده‌های ریز ضخیم، بیشتر می شود.
سرعت برش: بستگی زیادی به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر دارد. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد امکان بالاتر بردن سرعت برش را فراهم می‌آورد.
صافی سطح: یکی از مهم‌ترین پارامترها در برش صافی سطح و عدم اکسید شدن می‌باشد که با تلفیق تکنولوژی‌های مختلف و تنظیم صحیح و با دقت پارامترهای کنترلی همچون نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد می‌شود.

برش لیزر

پولتوسعه دهندهوبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *