مرور کلی برش لیزر برنج

برش لیرز را هم در امور پزشکی و هم در صنعت می‌توان استفاده نمود از  برش لیزر بر روی اجسام مختلفی استفاده می‌شود. از جمله می‌توان به محصولاتی اشاره کرد که از جنس برنج تولید شده‌اند. با استفاده از برش لیزر می‌توان طرح‌های خاصی را بر روی محصولات برنجی پیاده‌سازی نمود.

برنج ماده‌ای است که نسبت به سایر فلزات منعطف‌تر است و می‌توان تغییرات بیشتری بر روی آن اعمال نمود. به همین جهت بسیاری از لوازم زینتی و تزئینی را با استفاده از این آلیاژ درست می‌کنند. چکش‌خواری و همچنین پایین بودن سختی آن نسبت به سایر فلزات موجب می‌شود تا در صورتی که مایل باشید بر روی ظروف برنجی شما طرح و نقش قرار داده شود می‌توان به وسیله برش برنج این کار را انجام داد.

برنج یکی از مواد اولیه‌ای است که می‌توان از آن برای ساخت ظروف مختلف آشپزخانه، ظروف تزئینی ، فشنگ اسلحه گرم و در کشتی‌سازی استفاده کرد. همان‌طور که گفته شد از برنج در ساخت وسایل تزئینی مانند سینی‌های حکاکی شده، دستبند، گردنبند و انگشتر نیز استفاده می‌شود. برای آنکه وسیله برنجی ساخته شده را طرح و نقش دهند نیاز است تا از برش لیزر برنج استفاده شود و طرح‌های مورد نظر را بر روی آنها پیاده‌سازی کرد.

برش لیزر برنج به وسیله دستگاه برش لیزر اتفاق می‌افتد. این دستگاه با تولید اشعه لیزر و عبور آن از بخش‌های مختلف به صورت نقطه‌ای بر روی برنج موردنظر تابیده می‌شود و باعث حکاکی و یا برش برنج می‌شود. لیزر به کار برده شده با توجه به میزان قطر برنج، قدرت لیزر تابیده شده باعث آب شدن و یا سوختن قسمت مورد نظر بر روی برنج خواهد شد.

مزایای برش لیزر برنج

برش برنج بوسیله لیزر دارای مزایایی می‌باشد که از آن جمله می‌توان به خلاقیت در طراحی، انعطاف‌پذیری و ایجاد طرح‌های پیچیده، دقت بسیار بالا،  سرعت بالا، قیمت پایین، دقت یکسان در برش‌های تکراری، بالا بودن کیفیت لبه برش، داشتن کمترین ضایعات و پرتی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، انجام برش به شکل سری، تولید هم‌زمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحله‌ای روند تولید قطعات اشاره کرد.
برای آنکه برش برنج مطلوبی داشته باشید بهتر است از روش برش ذوبی به همراه دمیدن گاز پر فشار استفاده نمایید. ابتدا بخش مورد نظر را تا حد نقطه ذوب گرم کرده و سپس با استفاده از فشار گاز (که معمولا هوای عادی است) اقدام به پاک کردن بخش های برش خورده از روی جنس برنجی میکنیم. به این نکته توجه داشته باشید که برای اینکه برش برنج خوبی داشته باشید باید به ضخامت جنس و نرخ برش آن دقت نمایید.

نکات مهم برش لیزر برنج

زاویه کونیک: به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.
تولید پلیسه: قطعا هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین‌کاری ثانویه کمتر می‌شود.
کرف (Kerf): کرف در واقع کوچک‌ترین شعاع قابل برش را مشخص می‌کند که وابسته به ضخامت ورق می‌باشد و بهتر است در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال گوشه‌های بسیار تیز باید r ای حداقل معادل با کرف داشته باشد. همچنین حداقل سوراخ‌های قابل ایجاد در ورق‌های فلزی وابسته با ضخامت ورق است. بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد قابلیت برش کانتورهای پیچیده‌تر و دنده‌های ریز ضخیم، بیشتر می شود.
سرعت برش: بستگی زیادی به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر دارد. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد امکان بالاتر بردن سرعت برش را فراهم می‌آورد.
صافی سطح: یکی از مهم‌ترین پارامترها در برش صافی سطح و عدم اکسید شدن می‌باشد که با تلفیق تکنولوژی‌های مختلف و تنظیم صحیح و با دقت پارامترهای کنترلی همچون نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد می‌شود.

برش لیزر

پولتوسعه دهندهوبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *